1. Sayı

Güzel Sözlülerin İzinde

Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerinize olsun.

Alemlerin Rabbi şöyle buyurur: “Allah’a çağıran, salih amel işleyen ve ‘Ben müslümanlardanım’ diyenden daha güzel sözlü kim vardır?” (Fussilet, 33)

Güzel sözlü olmak İslam’a teslim olup bildirdiklerini ikrar etmeyi, dünya ve ahiret hayatına dönük hayırlı ameller işlemeyi, bununla birlikte hakka ve hakikate davet etmeyi gerekli kılar. Allah Teâlâ’nın seçkin kulları olan peygamberler tebliğ vazifelerini bu şekilde yerine getirmişlerdir. Peygamberlerin varisleri olan rabbani alimler de dini; akide, amel ve ihsan bütünlüğünde yaşarlar. Çokça salih amel işler ve hakka davet ederler. Dini yaşamadaki yüksek ihlasları nedeniyle davet ederken fazla söze ihtiyaç duymazlar. Çünkü varlıkları bir nevi davet haline gelir. Sünnet-i seniyye ve güzel ahlaka muvafık halleriyle gönüllere girerler. Tövbeye vesile olurlar.

Serhend dergisi güzel sözlülerin izlerini takip ederek yola çıktı. Her ay müminlere peygamberlerin, sahabilerin, velilerin güzel kulluklarından haberler getirecek. Tefekküre, muhasebeye, muhabbete vesile olacak, inşallah. Bunu yaparken toplumun temeli aileyi, yarınlarımız olan gençleri, göz nurumuz çocukları da gündeminden düşürmeyecek. Yediden yetmişe gönüllere dokunacak Cenab-ı Allah’ın izniyle.

Yayın ekibi olarak şunu özellikle belirtmek isteriz: Serhend dergisi okunması, anlaşılması, amele vesile olması maksadıyla hazırlandı. Bunun için yazılar mümkün olduğunca kısa tutuldu. Ferah tasarımlar yapıldı. Yazılardaki ilmî ve akademik dipnotlar tasarımda yer almadı. Yazarlarımız da her müminin alaka duyacağı konuları ele aldılar.

Ümmet olarak zor zamanlardan geçtiğimiz bir dönemde yayın hayatına başlıyoruz. Her türlü güzel habere muhtaç olduğumuz bugünlerde Serhend dergisi gönüllere bir nebze ferahlık versin. Malıyla, canıyla, kalemiyle mücadele edenleri Allah Teâlâ iki cihanda aziz kılsın. Niyetler halis, dualar makbul, dergimiz hayırlı olsun.

Şubat sayımızda buluşmak duasıyla.

Başa dön tuşu